راهنمای جامع ثبت اختراع(نقشه، توصیف،ادعانامه و خلاصه توصیف)

خلاصه توصیف اختراع
نوامبر 5, 2017
فرصت های شغلی
نوامبر 12, 2017

راهنمای جامع ثبت اختراع(نقشه، توصیف،ادعانامه و خلاصه توصیف)

به منظور ثبت یک ایده به عنوان اختراع در مرحله ی اول باید با یک جستجوی دقیق در بانک های اختراعات ایران و جهان از این موضوع که آیا این اختراع نمونه ی مشابهی دارد یا خیر مطلع شوید.

برای این کار می توانید با مراجعه به سایت iripo.ssaa.ir در قسمت جستجو در بانک مالکیت معنوی و با کلیک بر روی گزینه ی اختراع وارد بخش مخصوص جستجوی اختراع شده و در آنجا با وارد کردن عبارات کلیدی اختراع خود نمونه های مشابه را بیابید.

به عنوان مثال اگر اختراع شما یک نوع ماشین چمن زن می باشد می توانید عبارت جمن را سرچ کنید و یا در صورتی که اختراع شما دستگاه اتوماتیک مخصوص پوست کندن میوه می باشد می توانید عبارت پوست کن، پوستکن، میوه و ... را جداگانه جستجو کنید و در صورتی که اختراع شما در ایران نمونه ای دارد از این موضوع مطلع شوید.
اختراعجستجو
به منظور جستجو در بانک اختراعات بین المللی وبسایت های زیادی وجود دارد که در بخش توصیف اختراع به برخی از آنها اشاره کرده ایم. اما ساده ترین راه استفاده از سرویس جستجوی اختراع گوگل می باشد.

بدین منظور کافیست در آدرس بار مرورگر خود عبارت patents.google.com را وارد نمایید تا وارد بخش مخصوص جستجوی گوگل شوید.
در این قسمت شما باید معادل انگلیسی کلیدواژه های اختراع خود را وارد کنید تا بتوانید نمونه های بین المللی اختراع خود را بیابید. در برخی موارد به دلیل تحریم ها نقشه های مربوط به برخی اختراعات هنگام جستجو باز نمیشوند. بهتر است از روش های مخصوص دور زدن تحریم های اینترنتی برای بهتر دیدن نتایج جستجو استفاده نمود.

جستجو در بانک های اختراعات داخلی و خارجی علاوه بر اینکه باعث می شود شما از جدید بودن اختراع خود مطلع شوید، شما را با اختراعاتی که به ایده ی شما نزدیک هستند آشنا می کند. چه بسا بسیاری از ایده ها از جستجو در همین بانک ها پخته تر شده اند.

در صورتی که اختراع شما جدید بود و قابلیت ثبت داشت در مرحله ی بعد شما نیاز دارید که نقشه ی فنی اختراع خود را آماده سازید. برای این منظور حتما باید از نرم افزارهای مخصوص طراحی مهندسی استفاده کنید. در صورتی که با این نرم افزارها آشنایی ندارید بهترا است از شخصی که قابل اعتماد بوده و علم طراحی او ایمان دارید مراجعه کنید. پیشنهاد میکنم بخش مربوط به نقشه اختراع را در سایت ما مطالعه کنید.

نگارش توصیف اختراع مرحله ی بعدی کار شما می باشد. بدین منظور بندهای مختلفی که طبق قانون باید در بخش توصیف به آن اشاره شود را یک به یک مورد بررسی قرار داده و اطلاعات اختراع خود را در مورد آن بند ها وارد کنید.

به بند های فوق الذکر در بخش توصیف اختراع در سایت ما به صورت کامل اشاره شده است.

یکی از قسمت هایی که طبق بندهای فوق باید به آن اشاره شود "دانش پیشین" می باشد. به منظور پر کردن اطلاعات این بخش می توانید از اطلاعات مربوط به اختراعات مشابه که در مرحله ی نخست از جستجو در بانک های بین المللی و داخلی اختراعات به آن پی برده اید استفاده نمایید.
در بخش مربوط به توضیح نقشه اختراع در صورتی که نقشه ی شما به صورت تخصصی طراحی شده باشد می توانید با ارجاع به بخش ها و صفحات مختلف نقشه اطلاعات مربوطه را تکمیل کنید.

در مرحله ی بعد نیاز است به منظور ارائه ی خلاصه اختراع خود به مخاطبین و موتورهای جستجو، خلاصه ای از توصیف اختراع خود را تهیه نمایید. توجه کنید که این خلاصه بعدها در صورت تایید اختراع شما در بخش جستجوی نتایج به نمایش در خواهد آند. پس سعی کنید اطلاعاتی را در این بخش بنویسید که خواننده با خواندن آن به ماهیت اختراع شما پی ببرد.

نگارش ادعانامه یکی از مهمترین بخش های آماده سازی اطلاعات اختراع می باشد.

از آنجا که در صورت سو استفاده از اختراع شما پس از ثبت شدن، یکی از مواردی که در دادگاه ها بسیار به ما کمک می کند تا از حق خود دفاع کنید ادعا نامه ی اختراع است. لذا حتما سعی کنید نگارش اختراع را به صورت بسیار تخصصی انجام دهید. و تمامی قوانینی که در بخش ادعانامه در این سایت به آن اشاره شده را رعایت کنید.

ثبت اختراع مراحل مختلفی دارد. در مرحله ی نخست کارشناسان سازمان ثبت اختراع، اختراع شما را بررسی می نمایند. در صورتی که اطلاعات فوق را بدون نقص آماده ساخته باشید در این بخش مشکلی نخواهید داشت. در مرحله ی بعد نیاز است که یک مرجع استعلام اختراع شما را بررسی کند. به عنوان مثال اگر اختراع شما در حیطه نانو تکنولوژی است سازمان نانو این کار را انجام خواهد داد.

شما می توانید مرجع پیشنهادی استعلام خود را از با مرتجعه به لیست مراجع استعلام در سایت سازمان ثبت اختراع انتخاب نموده و هنگام بارگذاری اطلاعات خود در سایت آن مرجع را پیشنهاد دهید.

پس از کامل نمودن چهار فایل توصیف، ادعانامه، خلاصه توصیف و نقشه های فنی با وارد شدن به سایت iripo.ssaa.ir و کلیک کردن بر روی عبارت ثبت اظهارنامه اختراع وارد صفحه ای می شوید که در آنجا می توانید اطلاعات مربوط به مالک و مخترعین را وارد کنید.
توجه کنید که در این بخش نیاز است تصویر کارت ملی و اطلاعات شناسنامه ای مالکین و مخترعین و همچنین آدرس تمام آنها وارد سیستم شود.
بسیاری از دوستان سوال می کنند تفاوت مالک اختراع و مخترع در چیست؟
توجه داشته باشید که سند اختراع مانند سند ملک قابل واگذاری است. یعنی یک مخترع می تواند کلیه ی حقوق و یا بخشی از حقوق اختراع خود را به شخص یا یک شرکت انتقال دهد.
مخترع به شخصی می گویند که حقوق معنوی اختراع متعلق به اوست و مالک اختراع شخصی است که حقوق مالی اختراع متعلق به او می باشد. مخترع حتما شخصی حقیقی است اما مالک می تواند شخصیتی حقوقی باشد.
مخترعین و مالکین اختراع می توانند افرادی یکسان و یا متفاوت باشند. در صورتی که تعداد مالکین و یا مخترعین بیش از یک نفر باشد حتما باید درصد شراکت هر کدام مشخص شده و در سیستم ثبت شوند.
به جز اطلاعات مالک و مخترع بخش های دیگری از جمله دریافت کننده ابلاغ ها و ... در این صفحه وجود دارند که باید تکمیل شوند.

پس از بارگذاری اطلاعات مربوط به مخترعین و مالکین و... به قسمت بعدی که بارگذاری ضمائم است مراجعه نموده و 4 فایلی که در مرحله ی قبل آماده کردیم بارگذاری می کنیم.

پس از بارگذاری ضمائم وارد بخش بازبینی اطلاعات و ضمائم می شویم و یک بار کلیه مدارک را مرور می کنیم.
پس از تایید این بخش وارد بخش پرداخت هزینه شده و هزینه ی مربوط به اختراع را پرداخت می کنیم. این هزینه در صورتی که مالک اختراع شخص حقیقی است یا حقوقی متفاوت است اما در هر حال بسیار اندک بوده و قابل توجه نمی باشد.
پس از پرداخت هزینه اطلاعات مربوط به اظهار نامه شما نمایش داده می شود.
پیشنهاد می کنم حتما شماره اظهار نامه و رمز عبور را جایی یاد داشت کنید تا برای پیگیری های بعدی با مشکل مواجه نشوید.
شما می توانید چند روز بعد با مراجعه به سایت iripo.ssaa.ir و کلیک کردن بر روی عبارت پیگیری اظهار نامه و خلاصه پرونده اختراع از روند ثبت اختراع خود مطلع شوید.

پس از بررسی اولیه ی کارشناسان چند احتمال وجود دارد:

1- پرونده ی شما بدون هیچ ایرادی به مرحله ی استعلام رسیده

2- پرونده ی شما کاملا رد شده

3- اخطار رفع نقص برای شما صادر شده است

4- ابلاغیه سوابق اختراع برای شما صادر شده است

در صورتی که حالت 1 اتفاق افتاده باشد اختراع شما به مرحله ی استعلام رسیده است. کارشناسان مرجع استعلام از نظر فنی و تخصصی اختراع شما را بررسی می نمایند و آن را قبول یا رد می کنند.

در صورتی که کارشناسان ثبت اختراع شما را رد کرده اند (حالت 2) باید دلیل رد شدن آن را پیگیر شوید. شما حق اعتراض دارید و ممکن است پرونده بار دیگر به روال خود بازگردد.

در صورتی که اخطار رفع نقص برای شما صادر شده باشد(حالت 3) بدین معناست که چهار فایل ارسالی ادعا، توصیف، خلاصه توصیف و نقشه به درستی تنظیم نشده اند و شما یک ماه فرصت دارید این اطلاعات را کامل نموده و بار دیگر آپلود کنید.

در صورتی که ابلاغیه سوابق اختراع برای شما صادر شده باشد (حالت4) بدان معناست که از نظر کارشناس اداره ثبت اختراع شما مشابه نمونه هاییست که قبلا در این سازمان به ثبت رسیده است. شما باید با مراجعه به قسمت جستجوی بانک مالکیت معنوی و ورود به بخش اختراعات شماره اظهارنامه هایی که در این ابلاغیه به آنها اشاره شده است را وارد نموده و با نطالعه تک تک اختراعات وجوه افتراق اختراع خود را با این اختراعات بنویسید و پس از آماده سازی آن از بخش ثبت انواع درخواست بارگذاری کنید تا باقی روال پرونده انجام شود.
توجه کنید که برای این کار تنها یک ماه فرصت دارید و در صورتی که در عرض یک ماه این کار انجام نشود پرونده شما مختومه خواهد شد.

در صورتی که به منظور آماده سازی هر یک از موارد فوق نیاز به مشاوره داشتید حتما با من تماس بگیرید.
همچنین شما می توانید به منظور پرزنت کردن اختراع خود در نمایشگاه ها و یا مکان های عمومی از خدمات انیمیشن سازی ما نیز استفاده نمایید.

در صورتی که هرگونه سوالی در خصوص روال ثبت اختراع دارید در قسمت

دیدگاه ها

زیر همین پست سوال خود را بپرسید در اولین فرصت به پیام های شما پاسخ میدهیم

موفق باشید

این مطلب را در تلگرام به اشتراک بگذارید

100 دیدگاه ها

 1. Royal CBD گفت:

  Hi there I am so delighted I found your blog, I really found you by error,
  while I was researching on Google for something else, Anyways I am here now and would
  just like to say cheers for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to go through it all at the moment but I
  have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more,
  Please do keep up the superb job.

  P.S. If you have a minute, would love your feedback on my
  new website
  re-design. You can find it by searching for «royal cbd» — no sweat if you can’t.

  Keep up the good work!

 2. امیرحسین گفت:

  سلام. ممنون از توضیحات کاملتون.
  سوالی که داشتم اینه که در صورتی که اختراع شامل چند قطعه و بخش به هم مرتبط اما به طور فیزیکی جدا از هم باشه، امکان ثبت به صورت یک اختراع وجود داره؟ (مثلا یک وسیله و استند اختصاصی خاص همون وسیله)

 3. هندی گفت:

  سلام..
  من چندین اظهار نامه فرستادم و رد شدن …
  رد قرمز…
  بعضی ها در کارتابل کارشناس قرمز می شدند و یکی تا مرحله رئیس اداره رفت و بعد قرمز شد ….
  هیچ کدوم اخطار رفع نقص نیومد با اینکه خودم میدونستم فونت و.. ایراد داره..
  بعضی از اظهار نامه هام شاید بیش از 10بار رفع نقص شدن..بنظر شما امکان داره اینا در نهایت قرمز بشن؟؟
  آیا اخطار رفع نقص برای امکان ثبت شدن کافیه؟؟
  چون میترسم بعد اینهمه ارسال ویرایش بازم قرمز بشن…

 4. Moannad گفت:

  سلام
  بسیار ممنون از لطف شما گرامی در پاسخگویی به دوستان🙏
  من طرحی دارم که مربوط به بهره‌گیری از نیروی جاذبهء زمین هست، لذا جهت تفهیم کاملِ هیئت کارشناسی، لازم به طراحیِ طرحم در محیطی سه‌بُعدی و بصورت متحرک و همچنین لحاظ شدنِ وجودِ نیروی جاذبه بطور واقعی_مجازی در کلیپ انیمیشن هست.
  در این مورد بنده رو راهنمایی بفرمایید و دیگر اینکه تواناییِ لازم در این مورد در اختیار شما هست یا خیر؟

 5. مهدی گفت:

  سلام، زمینه فنی اختراع در مورد آسانسور چی میشه؟

  • amirhossein88 گفت:

   سلام، بستگی به طرحتون داره میتونه مهندسی مکانیک، مهندسی برق یا هر چیز دیگه ای باشه باید دید تو آسانسور چه نو آوری انجام دادی شما

 6. مهدی گفت:

  سلام، درباره رفع نقص اختراع، بعد از فرستادن اصلاحیه، اگه دوباره نقص داشت، دوباره ابلاغیه رفع نقص صادر میشه یا پرونده کلا بسته میشه؟

 7. محسن گفت:

  سلام یک رفع نقص برامون ارسال شده و حدود 35روزه که اصلاح کردیم ولی هنوز جوابی ندادم

 8. مهدی گفت:

  سلام ، نقشه اختراع در قسمت ارسال ضمایم تو سایت نیست و بالای اون سه ضمیمه اجباری یه قسمت ‌‌ ضمایم اختیاری هست فقط، نقشه اختراع باید از اون قسمت ارسال بشه؟

  • amirhossein88 گفت:

   سلام، نقشه هم داره با دقت نگاه کنید. اگه پیدا نکردین مشکلی نداره از همون قسمت ضمیمه اختیاری استفاده کنید. در صورتی که برای تهیه نقشه فنی اختراع خودتون نیاز به کمک داشتید میتونید از خدمات سایت http://www.naghshekeshi.com استفاده کنید. موفق باشید

 9. narsis گفت:

  با سلام
  در صورتی که ابلاغیه رفع نقص صادر شده باشد و از مهلت یه ماهه 4 ماه گذشته باشد، ایا می توان رفع نقص زد یا بایستی ابتدا درخواست تمدید مهلت نمود و بعد رفع نقص زد.
  وضعیت پرونده در سایت ثبت اختراع به صورت رفع نقص هست.

  • amirhossein88 گفت:

   سلام، درخواست تمدید مهلت (استمهال) تا قبل از پایان فرصت یک ماهه ممکنه بعدش دیگه نمیتونید درخواست تمدید بدید. به نظرم درخواست تغییر در مندرجات بزنید (شاید جواب بده) اگه جواب نداد یک اظهارنامه جدید آپلود کنید زمانی که نوبتتون شد صد در صد کارشناسان اداره ثبت اختراع ایراد میگیرن که قبلا اظهارنامه مشابه توسط شما آپلود شده اونجا در جواب بهشون بگید که از تاریخ رفع نقصتون چهار ماه گذشته بوده و امکان رفع نقص نداشتید و اظهارنامه قبلی رو ندید در نظر بگیرند. برای رفع نقص نقشه فنی اختراع اگه نیاز به کمک داشتید میتونید از خدمات سایت http://www.naghshekeshi.com استفاده کنید. موفق باشید

 10. صادق گفت:

  سلام.
  من طرحم به ثبت اختراع مالکیت معنوی رسیده و کارهای ثبت اظهارنامه pct و کارهای ثبت اختراع uspatent در حال انجام هستش.میخواستم بدونم چطور یا از چه طریقی می تونم برای طرحم دنبال سرمایه گذار یا خریدار باشم؟

 11. سعیده رحیمی گفت:

  سلام
  شما خدمات ثبت اختراع بین المللی هم انجام میدید؟

 12. محمد گفت:

  سلام یه PDF ساز خوب برای اندروید معرفی میکنی ممنون

  • amirhossein88 گفت:

   سلام، البته این موضوع ربطی به مباحث مطرح شده تو وبسایت ما نداره حیطه ی فعالیت ما شامل ساخت تیزرهای تبلیغاتی انیمیشنی و مباحث مرتبط با ثبت اختراع و تهیه نقشه ی اختراع هست نمیدونم چرا اینجا مطرح کردین سوالتون رو اما میتونید از نرم افزار office for android استفاده کنید

 13. صادق گفت:

  سلام. من طرحم رو ثبت اختراع ملی انجام دادم و مورد تایید داور قرار گرفته و در حال انجام سایر روند ثبت اختراع هستم .حالا که ثبت ملی شده آیا کسی به غیر از من میتونه طرحم رو به نام خودش ثبت بین الملی کنه؟

  • amirhossein88 گفت:

   بله در صورتی که فقط در ایران ثبت کرده باشید امکان سو استفاده هست پیشنهاد میکنم اگه طرحتون خیلی خاصه اقدام به ثبت PCT کنید. ثبت PCT در واقع ثبت اظهارنامه هست و به مدت سه سال به شما این فرصت رو میده که تو کشورهای هدفتون اقدام به ثبت اختراع کنید.

 14. احسان گفت:

  سلام مجدد.من یه پیشنهاد دارم .اینکه مدیر سایت قبل از اینکه نظرات رو همه ببینن و ثبت بشن،یه باز بینی کنه و تایید کنه ممکنه افرادی باشند که…. فقط پیشنهاد بود.تشکر فراوان

  • amirhossein88 گفت:

   با توجه به بررسی روزانه ی سایت توسط مدیران نیازی به انجام این کار نیست. افرادی که دنبال اختراع هستند معمولا افراد سودجو نیستند و بعیده کسی بخواد مطلب نادرستی ارسال کنه به هر حال در صورت مشاهده سریعا اقدام میشه جای نگرانی نیست دوست من

 15. احسان گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون.
  یه سوال دارم و اونم اینه که ما چطور به شما اعتماد کنیم و طراحی نقشه اختراع رو به شما بسپاریم؟یا بهتره بپرسم شما چطور اعتماد مشتری جلب میکنید؟
  ضمن اینکه این سوال محض اطلاع خودم و بقیه دوستان هست و هیچ جنبه دیگه ای نداره
  تشکر

  • amirhossein88 گفت:

   سلام
   تعداد نمونه کارهای بسیار زیاد و کیفیت کارها نشون از اعتماد و لطف دوستان به ماست
   دو راه بیشتر وجود نداره یا باید از ابتدا اعتماد کنید و یا اگه خیلی شکاک هستید می تونید اظهارنامه خودتون رو آپلود کنید تو وبسایت سازمان مالکیت های معنوی و بعد از اینکه رفع نقص خورد به ما مراجعه کنید در صورت انتخاب راه اول سرعت انجام کارتون بیشتر میشه و در صورت انجام کار دوم خیالتون راحته که کسی نمیتونه اظهارنامه ی مشابهی با شما ثبت کنه.
   موفق باشید.

 16. صادق گفت:

  سلام.
  من طرحم رو به در سازمان ثبت اختراعات ثبت کردم و اکنون درمرحله تایید داور هستش برای ثبت نهایی .ظاهرا داور در بخش کاربرد صنعتی ضعف هایی رو برای طرحم بیان کرده که نمیتونه کاربرد گسترده ای در صنعت داشته باشه ولی از نظر ابتکار و نوآوری و خلاقیت در دنیا تایید کرده . با این شرایط آیا طرحم ثبت میشه یا رد میشه؟

  • amirhossein88 گفت:

   سلام بستگی داره به اینکه داور چه نظری داده الان برای طرحتون؟ رفع نقص زده یا رد کرده؟

   • صادق گفت:

    سلام.طرحم رو به شرط رفع نقص تایید است شده . من موارد خواسته شده رو بر طرف کردم و در حال حاضر داور تایید کرد.

    • amirhossein88 گفت:

     تبریک میگم انشالله اگه در اختراعات بعدی نیاز به همکاری مخصوصا در بخش تهیه نقشه داشتید خوشحال میشیم بتونیم کمکتون کنیم. نقشه های اختراعی که ما طراحی میکنیم بسیار حرفه ای هستند و حتی میتونید برای ثبت های بین المللی اختراع از این نقشه ها استفاده کنید

 17. حمید گفت:

  با سلام
  ما یک طرح نرم افزاری داریم که بطور کامل مراحل و فرایندهای اون طراحی شده. در روند طراحی هم نوآوری داریم و هم ترکیبی از الگوهای طراحی موجود. خدمات تحت وب ارایه می شه ولی هنوز محصول پیاده سازی نشده. تو نمونه های موجود در سایت Ssaa رو چک کردم نمونه مشابه نداره، ولی هنوز نمونه های خارجی رو دقیق چک نکردم طبق اشاره خودتون تو گوگل پتنت. سوالام اینجاست:
  – سایت ما پیاده سازی نشده، آیا امکان ثبتش هست؟ اگر هست بر اساس چه مسیری؟
  – سایت ssaa طرح نرم افزار رو هم ثبت می کنه یا مرجع دیگری هست؟

  • amirhossein88 گفت:

   سلام معمولا در صورت اینکه بتونید اثبات کنید کاری که قصد دارید انجام بدین عملی هست، نیاز به ساخته شدنش نیست. همه چی بستگی به مرجع استعلامتون داره میتونید از طریق همون سایت ssaa اقدام به ثبتش کنید.

 18. مهدی گفت:

  [۹/۲۰/۲۰۱۸، ۱۴:۴۰] M S: سلام محبت می کنین یک نمونه از نرم افزار قبلا ثبت اختراع گذاشتن که چطور توضیح دادن بزارین
  [۹/۲۰/۲۰۱۸، ۱۴:۴۰] M S: ادعانامه و چکیده شرح و غیره
  یک سوال منظور از نقشه در ثبت اختراع چی هستش شامل نرم افزار میشه

 19. مهدی گفت:

  [۹/۲۰/۲۰۱۸، ۱۴:۴۰] M S: سلام محبت می کنین یک نمونه از نرم افزار قبلا ثبت اختراع گذاشتن که چطور توضیح دادن بزارین
  [۹/۲۰/۲۰۱۸، ۱۴:۴۰] M S: ادعانامه و چکیده شرح و غیره

 20. سلام. سلام وقت بخیر. میخوام اگر امکانش هست برام نقشه. ایده ایی. که دارم رو طراحی کنید. ایا امکانش هست

  هزینه. طراحی. چطور حساب میکنید

  باید چه. اطلاعاتی. ارسال کنم.

  • amirhossein88 گفت:

   سلام،
   اگه طرحتون ساخته شده برای تهیه نقشه اختراع کافیه یه عکس از اون برای ما ارسال کنید و اگه هنوز ساخته نشده کافیه روی کاغذ یه شماتیک ازش بکشید و با توضیحات مرتبط برای ما ارسال کنید.
   نقشه شما در کوتاه ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت (قابل استفاده برای ثبت های بین المللی مثل ،WIPO، USPTO ،PCT و …) آماده میشه و براتون ارسالش میکنیم.
   هزینه طراحی نقشه بستگی به طرحتون داره و قیمت ثابتی نداره.
   اطلاعات تماس در سایت هست با ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنیم.

 21. سلام یه ایده دارم. میخوام ثبتش کنم از کجا باید شروع کنم

 22. علی گفت:

  سلام
  من ایده ام رو برا ثبت اختراع فرستادم و چند روز بعد در قسمت خلاصه پرونده اختراع یک پیامک بدون متن به شماره ۲۰۱۲۱۲ فرستادم ولی هیچ جوابی (رمز) برای من ارسال نشد تااینکه یک ماه تموم شد !!! الان باید چیکارکنم ؟؟

 23. فاطمه گفت:

  با عرض سلام
  بابت سایت خوب و مطالب مفیدتون و راهنماییای تلگرامی که مشکل ثبت اختراعم رو حل کردین بسیار ممنونم

 24. m-h t;gg گفت:

  ممنون از اینکه تا اینجا ما رو همراهی کردین یک دنیا سپاسگذارم 💐
  در یک مورد به مشکل بر خوردم اینکه در ارسال فایلهای ضمیمه بعضی پسوندها باید doc ویا doxباشند میخواستم بدونم که ایا میشه فایلهایی که گفته با این پسوند باید ارسال شه به جای اون فایل با فرمت ماکروسافت ورد بفرستم ؟
  ویا اینکه با چه نرم افزاری کار کنم تا خروجی فایل این پسوندها رو داشته باشه ؟

 25. m-h t;gg گفت:

  با سلام وخسته نباشید
  ممنون از این که پاسخگوی نیاز کاربران هستید
  میخواستم بدونم فرق ثبت اظهار نامه اختراع وثبت اظهار نامه طرح صنعتی چیست ؟ ایا هردوباید جداگانه ثبت شوند ؟

  • amirhossein88 گفت:

   سلام
   اگه به طور خلاصه بخوام بهتون توضیح بدم اختراع به یک نو آوری میگیم که در اون از یک تکنیک خاص استفاده شده باشه به عنوان مثال یک دستگاه که با یک تکنیک خاص یک عملیاتی رو انجام میده، اما طرح صنعتی به چیزی محدود میشه که فقط از نظر ظاهری جدیده مثلا بطری شامپو خمره ای یک طرح صنعتیه که به اسم یک شرکت ثبت شده و شرکتهای دیگه اجازه ندارن محصولشون رو تو بطری مشابه اون به فروش برسونن.

 26. خسته نباشید ممنون به خاطر این مطالب فوق العاده

 27. فرزاد گفت:

  با سلام
  جهت تشكيل پرونده فيزيكي حتما باید حضور داشته باشیم در شهر تهران؟
  تمدید مهلت حضور میشه درخواست داد؟

  • amirhossein88 گفت:

   سلام بله باید حضور داشته باشن همه ی مخترعین و امضا بدن،
   برای تمدید مهلت تو کارتابلتون درخواست بدین اگه ممکن باشه کارشناسش بهتون پاسخ میده

 28. ایمان گفت:

  سلام،چرا در اظهارنامه چند نقشه را نمی توان ضمیمه کرد؟ آیا نقشه ها باید در متن توصیف گنجانده شود؟

  • amirhossein88 گفت:

   سلام نقشه باید در یک فایل جدا ضمیمه بشه، برای ضمیمه کردن چند نقشه باید تمام اونها رو در قالب یک فایل PDF ارسال کنید در نهایت فایل نقشه ی شما به عنوان مثال یک PDF میشه که شامل 8 صفحه نقشه ست. برای این کار میتونید از نرم افزارهایی مخصوص این کار مثل PDF combine و یا Nitro pdf استفاده کنید.

 29. حسین گفت:

  سلام وقت بخیر
  من یک ایده در زمینه ارائه خدمات حقوقی بین وکیل و موکل دارم که نوآورانه و با قابلیت تجاری سازی است. بنظرتون میتونم اون رو ثبت کنم؟ و در تکمیل اظهارنامه، نکته خاصی رو باید رعایت کنم یا همون نکات عمومی که فرمودید؟
  از پاسختون ممنونم

 30. parsa گفت:

  با سلام ممنون از مطلب خوبتون
  یک وسیله رو میشه در دو مرحله ثبت اختراع کرد به این صورت یکی بیای ایده و طراحی رو ثبت اختراع کنی و دیگری ساخت وسیله رو ؟؟

  • amirhossein88 گفت:

   سلام برای ثبت اختراع نیاز به ساخت دستگاه نیست و فقط لازمه که قابلیت ساخته شدنش اثبات بشه تو همون مرحله ی اول که ایده رو ثبت کنید کافیه

 31. صادق گفت:

  سلام. سوالی درباره شماره گذاری که در نمونه ترسیم نقشه گذاشته شده برای معرفی قسمت های تشکیل شونده در یک صفحه جدا هستش؟

 32. صادق گفت:

  من طرحی رو به صورت کلی از نظرر امکان پذیر بودن یا نبودن در چهارچوب یک مقاله برای یکی از همایش های بین المللی فرستادم (جزئیات رو در مقاله برسی نکردم)که مورد پذیرش قرار گرفته و گواهی مقاله رو دریافت کردم. بخش جزئیات رو به شکل فنی ترسیم کردم و تقریبا طرح من آماده ارائه برای ثبت هستش. آیا میشه گواهی مقاله رو برای ثبت همراه مدارک ارسال کرد در جهت راحتر ثبت شدن طرح؟ یا تاثیری نداره؟

  • amirhossein88 گفت:

   در صورتی که طرحتون رو افشا کرده باشید دیگه جنبه ی اختراع نداره (مخصوصا اگه از افشای اون بیش از یک سال گذشته باشه) اما با توجه به اینکه به گفته ی خودتون نکات فنی در مقاله نیومدن میشه ثبتش کرد به عنوان اختراع به نظرم بهتره اصلا اسمی از مقاله آورده نشه (هرچند اصلا جایی برای ارائه ی همچین چیزی در مدارکی که باید تهیه کنید وچود نداره)
   موفق باشید

 33. صادق گفت:

  سلام. در صورتی که طرحی رو برای ثبت اختراع بفرستیم و اون طرح رو رد کنن چه از نظر فنی و چه از نظر شیوه ارائه .بعد از رد شدن طرح اگر شخصی به طرحی که ارائه دادم استفاده کنه و ثبت کنه میشه پیگیری کرد ؟
  آیا به کارشناس ها میشه اعتماد کرد ؟

  • amirhossein88 گفت:

   سلام حق ثبت با اظهارنامه ی مقدم هست در صورتی که طرج شما به هر دلیلی ثبت نشه و شخص دیگه ای بخواد اون رو ثبت کنه، حتی اگه موفق به ثبت بشه (که احتمالش ضعیفه) شما میتونید با مراجعه به دادگاه اختراع اون رو با توجه به تاریخ اظهارنامه تون باطل کنید

 34. منصور گفت:

  سلام.اگر بخواهیم یک دستگاه جدیدی اختراع کنیم.قبل از اختراع و ساخت نمونه می توان این اختراع را بنام خودمان ثبت کرد؟ یا باید اول یک نمونه درست شود؟ممنون از پاسختون

  • amirhossein88 گفت:

   سلام برای ثبت اختراع نیاز به ساخت نمونه نیست و تنها ارائه نقشه ی فنی دقیق کافیه برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نقشه به این لینک مراجعه کنید http://www.animationsazi.com/patent-drawing

  • داود گفت:

   نه نیازی نیست اختراع ساخته شود – بلکه نیاز است شما از طریق نقشه ها و رولبط و فرمول ها و هر آنچه مربوط به زمینی فنی اختراع شما میشود ان را اثبات کنید

  • داود گفت:

   نه نیازی نیست اختراع ساخته شود – بلکه نیاز است شما از طریق نقشه ها و رولبط و فرمول ها و هر آنچه مربوط به زمینی فنی اختراع شما میشود ان را اثبات کنید

 35. منصور گفت:

  سلام.خسته نباشید.اگه بخواهیم اسم کسی رو سرچ کنیم که ببینیم ایشان مخترع هستند یا نه چه باید کرد؟ممنون

  • amirhossein88 گفت:

   سلام از طریق لینک زیر روی جستجوی پیشرفته کلیک کنید میتونید با اسم سرچ کنید
   http://ip.ssaa.ir/Patent/Search.aspx

   • منصور گفت:

    سلام.در جستجوی پیشرفته شماره ثبت و اظهار نامه را هم میخواد.که من ندارم.من میخوام بدونم این شخص ایا مخترع هستند؟ وچند اختراع ثبت کردند؟همین

    • amirhossein88 گفت:

     سلام مجدد، همون طور که عرض کردم خدمتتون وارد لینک زیر بشید بعد بر روی گزینه ی جستجوی پیشرفته کلیک کنید یه سری امکانات به سرچ اضافه میشه که میتونید با جستجوی اسم مخترع، اختراعات اون رو ببینید البته توجه داشته باشید که اختراع های قدیمی تر از سال 89 و 90 ممکنه نمایش داده نشن اما اختراعات جدیدی که به اسم مخترع مد نظر شماست همگی نمایش داده میشن http://ip.ssaa.ir/Patent/Search.aspx

 36. حسین گفت:

  ببخشید میدونید برای ثبت بین المللی تو چه سایتی باید برم؟

 37. حسین گفت:

  سلام خسته نباشید من میخوام یک ثبت اختراع بین المللی انجام بدم باید از کجا باید شروع کنم ؟
  با تشکر

  • amirhossein88 گفت:

   با سلام مدارکی که باید آماده کنید مشابه همون مدارکیه که برای ثبت در ایران آماده میکنید فقط باید به زبان انگلیسی باشه. اگه امکان پرداخت هزینه به صورت آنلاین رو خودتون دارید میتونید از طریق سایت سازمان ثبت اختراع اروپا و یا امریکا خودتون اقدام کنید یک سری دفاتر حقوقی هم هستند در ایران که میتونید بهشون وکالت بدین این کار رو براتون انجام بدن

 38. ramin گفت:

  سلام. من درخواست ثبت اختراع دادم. بعد از نقص مدارك و تائيد اونها پرونده ى من دو بخش نرم افزارى و سخت افزارى داره. ك جهت گرفتن تائيده هر دو بخش بايد براى نرم افزار به شوراى عالى انفورماتيك كشور بفرستم و براى سخت افزار به سازمان پژوهش هاى علمى و صنعتى ايران.
  الان درخواست خودم رو ب شوراى عالى انفورماتيك فرستادم ولى بعد از گذشت دو سال همچنان كميته اى جهت رسيدگى به اين موارد ندارن و درخواست منو نه پس ميدن نه انجام ميدن. سازمان ثبت هم ميگه كه تا اون نياد بهت نامه نميديم بخش سخت افزاريشو ببرى تائيده بگيرى. الان دو سال موندم اين وسط چيكار كنم.
  از شما ميخام به من بگيد ك چطور ميتونم ازشون شكايت كنم؟ يا كلا ميگيد كه چيكار كنم

  • amirhossein88 گفت:

   با سلام از مرجع استعلامتون بخواهید که به صورت کتبی به سازمان ثبت اعلام کنه که کمیته ای جهت رسیدگی به اختراع شما نداره تا سازمان ثبت مرجع استعلام دیگه ای رو برای شما در نظر بگیره

 39. علی گفت:

  با سلام و احترام
  شرکت من سیستم ضد لغزش ترمز را که ساخت آلمان است مهندسی معکوس کرده و ساخته و آزمایش موفق داشته . میخواستم سوال کنم از خدمتتون ایا با ثبت اختراع میشود از واردات نمونه خارجی جلوگیری کرد و فقط در ایران تولید کرد؟واصلا مهندسی معکوس شامل ثبت اختراع میگردد؟
  با تشکر

  • amirhossein88 گفت:

   سلام تنها در صورتی قابل ثبت است که از تکنیک و یا تکنولوژی متفاوتی استفاده کرده باشین تو اون دستگاه و اگه دقیقا کپی نمونه ی خارجی باشه قابل ثبت نیست و در صورت ثبت احتمالی در صورتی که فرد ذی حقی (مثلا نمایندگی رسمی اون تجهیز) اعتراض داشته باشه ثبت شما قابل ابطال خواهد بود

 40. مهدی گفت:

  سلام با تشکر از راهنمایی ارزنده شما . لطفا بفرمایید چگونه می توان در جستجوی گوگل نقشه فنی اختراع را مشاهده کرد چون همان طور که خودتان فرمودید به لحاظ تحریم باز نمی شود. منتظر جواب تان هستم ممنون

 41. سعید ضربعلی زاده گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  میخواستم بدونم اینکه عنوان شده روش های تشخیص و معالجه بیماری های انسان یا حیوان شامل اختراع نمی باشد؟ یعنی بطور کلی هیچ نوع آوری جدیدی در راستای تجهیزات پزشکی و بیمارستانی جهت تشخیص یا درمان بیماری ها در حیطه حمایت یا ثبت اختراع قرار نمیگیره؟ ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید…
  سپاسگذارم

  • amirhossein88 گفت:

   سلام
   در صورتی که فرآیند و تکنیکی که ازش برای درمان استفاده میشه جدید و قابل اجرا باشه در حیطه اختراع قرار میگیره

 42. علی گفت:

  درود بر شما
  اطلاعات بسیار جامع و کاملی بود – انشالله در ثبت ایده ها و اختراعاتم حتما از شما کمک میگیرم

 43. رضا گفت:

  با سلام من همه ی فایلها رو آماده کردم فقط نقشه مونده، اگه بخوام شما زحمت طراحی نقشه ش رو بگشید هزینه ش چقدر میشه؟

 44. فرشته گفت:

  بسیار آموزنده بود ممنون بابت سایت و کانال تلگرام خوبتون

  • amirhossein88 گفت:

   ممنونم نظر لطفتونه

   • pouya گفت:

    سلام
    اگه اختراع رو بسازیم برای ثبت نیازی به نقشه و ای مراحل هست؟؟؟

   • pouya گفت:

    سلام
    اگه اختراع رو بسازیم برای ثبت نیازی به نقشه و ای مراحل هست؟؟؟

    • amirhossein88 گفت:

     سلام بله ارائه این مدارک برای ثبت اختراع لازمه، توجه داشته باشید که پرونده اختراع شما قراره بعد از ثبت در بانک مالکیت های معنوی آپلود بشه بنابر این حتما باید ادعانامه، توصیف، نقشه و خلاصه داشته باشه که بتونن آپلودشون کنن، این قانون مربوط به ایران نیست و در تمام دنیا همین روال پیاده میشه با یک جستجوی ساده در اختراعات بین المللی میتونید ببینید که اونا هم همین شرایط رو دارند.

     • مهدی گفت:

      [۹/۲۰/۲۰۱۸، ۱۴:۴۰] M S: سلام محبت می کنین یک نمونه از نرم افزار قبلا ثبت اختراع گذاشتن که چطور توضیح دادن بزارین
      [۹/۲۰/۲۰۱۸، ۱۴:۴۰] M S: ادعانامه و چکیده شرح و غیره
      یک سوال منظور از نقشه در ثبت اختراع چی هستش شامل نرم افزار میشه

     • amirhossein88 گفت:

      سلام از طریق لینک زیر عبارت نرم افزار رو جستجو کنید نمونه های ثبت شده برایتون نمایش داده میشه و میتونید هم توصیف و ادعانامه و هم نقشه اختراع مربوط به اون رو ببینید.
      http://ip.ssaa.ir/Patent/Search.aspx

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *