توصیف اختراع
نوامبر 5, 2017
خلاصه توصیف اختراع
نوامبر 5, 2017

ادعانامه


ادعاهاي اختراع:

ماده 11 آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 درخصوص نحوه تنظیم ادعانامه اختراع مقرر می دارد:
ادعاي اختراع بايد عناصر اختراعي را كه حمايت از آن درخواست شده است؛ در چارچوب مشخصه هاي فني تعيين نمايد. هر اختراع ميتواند مشتمل بر يك يا چنـد ادعـا باشـد.
ادعـا ممكن است ناظر بر فرآورده، فرآيند، فرآيند دستيابي به يك فـرآورده و يـا تركيبـي از فرآينـد و فـرآورده باشد، مشروط بر اينكه راجع به يك مفهوم اختراعي باشد.
ادعاها بايد صريح و روشن بوده و داراي شرايط زير باشند:
1- معقول بودن تعداد آنها با توجه به ماهيت اختراع و شماره گذاري ترتيبي آنها در صورت تعدد؛
2- از اطلاعات افشا شده در توصيف اختراع فراتر نرود و به طور كامل در توصيف اثبات و مدلل شده باشد؛
3- ويژگيهاي فني قابل حمايت را با استفاده از جملات مثبت بيان نمايد؛
4- جز در موارد غير قابل اجتناب، از ارجاع به نقشه ها يا توصيف امتناع گردد و تا حـد ممكـن از بـه كـار بردن عباراتي مانند «همان طور كه در توصيف آمد يا «همان طـور كـه در نقشـه هـا نشـان داده شـده » خودداري شود.
5- در صورتي كه براي فهم ادعا ارجاع به نقشه ضرورت داشته باشد، پس از بيان ادعا شماره صفحه نقشـه و علامت مشخص كننده آن در داخل پرانتز ذكر گردد؛

اختراع معمولا به دو صورت1. روش و فرآیندها و 2.سیستمها و دستگاهها میباشد .
در مورد اول که اغلب به صورت فرایندهای شیمیایی و سنتز های آزمایشگاهی که به تولید یک محصول منجر میشود مراحل فرایندهای آزمایشگاهی (از ماده اولیه تا تولید محصول) با ذکر تک تک مراحل بیان شود و در مورد دوم که سیستمها یا دستگاه هایی که از اجزای مکانیکی یا الکترونیکی تشکیل شده است اجزای ساخت سپس تکنیک اصلی به کاررفته در ساخت سیستم مخصوصا تکنیک قطعه جدید آن قسمت در چهارچوب مشخصه فني با جملات قابل اثبات بيان شود در ادعانامه از ذکر قابلیت ها ومزایا در ادعانامه جدا خودداری فرمایید.

8 دیدگاه ها

 1. جواد گفت:

  سلام دوستان عزیزم
  چند سال شبانه روزی زحمت کشیدم تا در نهایت تونستم یک اختراع نظامی خیلی شاخص انجام دهم ولی بواسطه نظامی بودن رشته اختراع، برای ثبت آن خیلی خیلی دچار مشکل شده ام…
  با این تجربه و تفاصیل میتونم ادعا کنم که سایت شما کاملترین و جامعترین توضیحات را برای مراحل ثبت اختراع عرضه نموده است که در اینجا از زحمات یکایکتون تشکر میکنم و امیدوارم متوجه این مطلب باشید که چه کار مهم و ارزشمندی رو انجام داده اید و موفق تر از قبل ادامه دهید.
  با این وجود همچنان نکاتی برایم مبهم میباشد

 2. فرناز گفت:

  سایت خوبی دارید امیدوارم که موفق باشید

 3. ahmad گفت:

  سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 4. بهناز گفت:

  سلام. لطفا نمونه هایی از ادعانامه رو برامون یادداشت داشته باشید. ممنون از زحماتتون

 5. کوروش گفت:

  سلام . خب چرا در موردشون یه مقدار توضیح نمیدین . خیلی از جملات گنگ و نامفهومه و نیاز به مثال داره . شما هم دقیقا متن اداره ثبت رو کپی کردین . خیلی ها مثل من متوجه خیلی از این توضیحات نمیشن . لطف کنین و اگر براتون امکان داره با ویرایشی جدید در مورد نوشتن ادعا و همچنین توصیف اختراع و خلاصه اختراع متن جدیدی رو بزارین . ممنون .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *